Bez peněz - nejlíp

18. srpna 2018 v 20:54 | Kira |  Deník citlivé puberťačky
Víte, já nikdy nebyla úplně dobrá co se týče spoření peněz. Ostatní lidi utrácejí za chlast/cigarety/hry nebo jiné návykové věci, já jsem ale většinu svých peněz vždycky tak nějak investovala do jídla. Ideální večer pro mě byl zavřít se do pokojíčku, zapálit svíčky, otevřít brambůrky a džus a kouknout na nějakou komedii. Mimo jídla se vždycky tak nějak stalo, že kapesný zmizelo, protože lidi kolem mě mají takový zvyk mít jednou za rok narozeniny. Jelikož nesmírně ráda dělám lidem radost, není mi líto utratit peníze za hezký dárek (nebo za materiály potřebné na jeho výrobu).
Když jsme jeli do Německa na brigádu (První, druhý a třetí článek), říkala jsem si, "Ano, už jsem měla brigády a ty peníze hezky rychle zmizely, ale tohle bude jiné. Tohle bude tvrdě vydělané a budu se bát na ty peníze jen sáhnout!" Co k tomu říct, obdivuji svou dávku optimismu...

Já nevím, jestli to někdo už víte, ale jakmile přijdou peníze, mají tendenci opravdu rychle zmizet. Začne to nenápadně. Koupíte si blbinku za stovku, kterou jste moc chtěli.. kamarádka má narozeniny, výročí se blíží, další člověk má narozeniny, bum, a najednou máte o pár tisíc míň a nevíte, kam to zmizelo. Tentokrát jsem to udělala chytře a všechny své výdaje jsem si zaokrouhleně zapisovala. I tak ale ve mně má neschopnost šetřit vyvolala pocity beznaděje.
Myslela jsem si, že to bude jiné. Že s těmi pár tisíci na účtu se najednou budu cítit svobodněji, že si můžu daleko víc věcí dovolit. Že budu moct nečekaně někam s někým jít, aniž bych musela vytasit větu "Dobře, ale půjdeme někam, kde je to zadarmo, nemám prachy." Že budu moct konečně něco koupit svému příteli, abych mu udělala radost. To je ale taky kapitola sama o sobě - když můj milý Božský něco potřebuje, koupí si to dřív, než na to já stihnu našetřit. Není moc materiálním člověkem, čímž se vymýšlení dárků pro něj stává s každými dalšími narozeninami a Vánoci těžší a těžší. O to je to pak lepší, když ale něco vymyslím. Každopádně, trošku jsem odbočila.

Tak nějak mi teď došlo, že i s pár tisíci na účtu se necítím nějak výrazně lépe nebo hůře. Naopak mě úbytek nečekané sumy za pár blbostí docela překvapil. Ono se to hezky chodí po obchodech a platí kartou, ale jakmile pak na vás vyskočí zůstatek, nejradši byste si nakopali. A to jsem si koupila jen pár takových blbůstek a šup..
Došlo mi, že prachy vás neudělaj šťastnější. Ať už jde v mém případě o nějakých těch 13 tisíc z brigády, který cestou do Čech začaly hezky ubývat, nebo o statisíce. Občas si takhle s Božským sedneme k počítači a koukáme se na firmy, co vám postaví dům, a vymýšlíme, jak chceme, aby ten náš vypadal.. hledáme pozemky.. a ty sumy se zdají přímo astronomický.
A říkám si, že jsem vlastně šťastná tak, jak jsem. Sice asi bude trvat déle, než se dopracujeme k našemu vlastnímu bydlení, ale pak to o tolik víc bude stát za to. Narodit se se zlatou lžící v puse by asi výrazně urychlilo naše představy o budoucnosti, ale kam by se poděly ty cíle, ty milníky, na které se tolik těšíme?

Takže jsem s pokorou přijala tu vlastnost, kterou peníze oplývají - a to sice to, že mají občas tendenci mizet.
Abych ale úplně nepropadla beznaději, musím taky přiznat, že jsem nejvíce zainvestovala do toho nejlepšího, co si můžete koupit - do knih!
Takže zatímco čtyři miláčci od Davida Gemmela mi teprve přijdou, mohu se pyšnit dalšími kousky do mé skromné sbírky Kingových knih. Noční směna je dle mého Kingova nejlepší sbírka povídek, která vám nedá spát (i když nemá pevnou vazbu, která je u mě téměř podmínkou, musela jsem ji mít), a komixy od Marvelu zachycující příběh pistolníka Rolanda z Temné věže zase splnily mé přání vlastnit celou kolekci - kromě originální Temné věže tedy konečně mám i jejich pět komixových příbuzných! Přemýšlím, že bych mohla začít s knižními recenzemi - aspoň bych měla další důvod investovat do knih!


A jak vy zvládáte (zvládali jste) první manipulaci s penězi? Nejsem v tom sama?
Věřím, že s nástupem nějaké pravidelné brigády a následně pravého zaměstnání se ale zlepším. Za pár týdnů mi bude devatenáct, takže mám ještě spoustu času, abych se s nimi naučila manipulovat. Koneckonců, s penězi nebo bez nich, mám skvělou rodinu, mám kde žít, mám potravu pro duši (knihy), a hlavně, mám toho nejlepšího muže pod sluncem.
A tomu se cifry na účtu nevyrovnají.
Doufám, že se máte krásně, (a že vám peníze nestoupají do hlavy!)
Vaše Kira
 


Anketa

Co mám psát víc?

Deník citlivé puberťačky 38.5% (79)
Dopisy panu X 8.3% (17)
Poezie 13.7% (28)
11:11 8.8% (18)
Příběhy 4.4% (9)
(Nejen) tramvajové romance 7.3% (15)
Záblesky romantiky 4.4% (9)
Úvahy 8.8% (18)
Témata týdne 5.9% (12)

Komentáře

1 stuprum stuprum | Web | 18. srpna 2018 v 21:17 | Reagovat

To nejlepší, co se dá koupit, je mladá kostička v posteli! :)

2 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 18. srpna 2018 v 22:14 | Reagovat

Peníze jsou především oběživo.

3 MOE MOE | E-mail | Web | 19. srpna 2018 v 20:10 | Reagovat

Chachá, to věrně znám. Stačí si se svou drahou polovičkou zřídit společný účet, a domluvit se, že každou větší útratu proberete. Pak se ty cifry začnou množit. :-D Jinak skvělý výběr knih. Kinga žeru. :-)

4 howtostaysingle howtostaysingle | Web | 20. srpna 2018 v 17:27 | Reagovat

Je to i věděcky dokázaný, že peníze ovlivňují pocit spokojenosti jen do tý míry, dokud nemáš pokrytý základy, jako je bydlení, jídlo, vzdělání. Pak už jich můžeš mít navíc kolik chceš, ale na tvý spokojenosti se to neprojeví. Ale investice do knížek je dobrá, to schvaluju, taky se mi tu hromadí :D Kdybys chtěla někdy na čaj, tak tě jako pracující ráda pozvu :D

5 Kira Curatio Kira Curatio | E-mail | Web | 24. srpna 2018 v 19:07 | Reagovat

[3]: To rozhodně v budoucnu plánujeme :)  Teď vzhledem k tomu, že budu teprve maturovat, přichází příjem jen mému drahému, takže by to nemělo cenu :D

[4]: To je zajímavý :) Jů, ráda s tebou zajdu! A neboj, čaj ještě spolehlivě utáhnu <3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama